
- 2 hozzászólás2
Szerző: GeriSoft
Megosztó cikk következik, mégpedig az árammegosztókról szóló cikk. Aki elektromos autó töltő vásárláson töri a fejét, vagy épp van már neki, biztos találkozott már a villanyautósok szent gráljával, az árammegosztóval. Sokszor végletekig magasztalják eme eszközt, ami nélkül élni sem érdemes, sokszor minden problémát megoldó csodaszerként állítják be. Mire jó valójában?
Gondolom mindenki számára ismert, hogy a lakáselosztóban és a villanyóra szekrényben vannak kismegszakítók, amik túlterhelés esetén kioldanak, és vissza kell kapcsolni. Egy egy ilyen túlterhelés lehet háztartási gépektől (ha sok megy egyszerre), illetve az utólag beszerelt autótöltőtől is. A matek egyszerű: van bejövő X amperünk, ha a fogyasztás nagyobb mint X akkor a megszakító leold (idővel). Az hogy hány amperünk van, a villanyóránál kiderül, pl 1x25A vagy épp 3x16A vagy mint régebben divat volt, 16-10-10A mondjuk. Ezen a maximális árammennyiségen osztozik a lakás és az autótöltő.
A háztartási eszközök össze vissza működnek, nem állandó teljesítményűek, még a fűtőtestek és főzőlapok sem, ki-be kapcsolnak, ingadozik a fogyasztásuk. Ezzel szemben az autótöltők állandó teljesítményen üzemelnek, órákon át, akár 24 órán át is. Ezzel a teljesítménnyel kell valamit kezdeni, mivel tartósan befolyásolja a lehetőségeinket. Ha teszünk egy szabályzó berendezést az autótöltőre, akkor már tudjuk 6-32A közt szabályozni, mekkora árammal tölthet. Máris minden problémát megoldottunk? Sajnos nem…
Legtöbb helyről azt a hiedelmet hallani, hogy árammegosztó mellé nem kell kapacitás bővítés, mert mindent megold. Jó lenne, ha így lenne. Sajnos itt jön képbe a „mire nem jó” rész a címből. Az autó töltési szabályok szerint a legkisebb meghirdetett áram, amit a töltő közöl az autóval, 6A lehet. Minden árammegosztós megoldásban az elsődleges a háztartás ellátása, tehát azt az áramot adjuk oda az autónak, ami a háztartásnak már nem kell. Ha van 16A a házhoz, és 5A-t vesz fel az összes háztartási berendezésünk, akkor 11A-el lehet autót tölteni. Szuper. És mi történik, ha a háztartás fogyasztása tartósan 10A felett van? Nos, ekkor nem fog tölteni az autó. Nem marad elég áramunk. Ebben az esetben kell az árammegosztó és KELL a hálózatbővítés is. Legalább 20A-re, ha tölteni is szeretnénk, és nem csak ki-be kapcsolgatni a töltőt.
No de akkor nem oldja meg a problémát? De, megoldja, mivel nem fogja „leverni” a kismegszakítót. Csak nem tölt az autó. Ha nem lenne megosztónk, akkor lekapcsolna a kismegszakító és nem lenne áramunk. Az árammegosztó arra jó, hogy ha van annyi kapacitásunk, hogy tudjunk tölteni, de véges, és ezen belül szeretnénk kihasználni a lehető legnagyobb töltési kapacitást, akkor az árammegosztó a mi emberünk. A korábbi példa szerinti 16A betáplálásunk van, 16A-re állított autótöltővel, és árammegosztóval, akkor elindítjuk a töltést mikor hazaértünk, majd nekiállunk főzni, mosni, vacsorázni, miközben a lakás elfogyaszt 8-10A-t, akkor az autó tölt 6-8A-el, majd lefekszünk aludni, és a lakás fogyasztása lemegy 1A közelébe, akkor a megosztó felemeli a töltési teljesítményt 15A-re, és máris töltődik az autónk nagy sebességgel.
Ennél is komplexebb megoldás egy napelemes inverter használatát is támogató terhelés megosztó, ami egyes töltőkhöz elérhető. Ebben az esetben beállítható, hogy az autó csak a napelem inverterről töltsön, vagy a hálózati maximumot egészítse ki a terhelés megosztó a napelem inverter kimenő teljesítményével. Ez a megoldás akkor lehet érdekes, ha megszűnik a szaldó elszámolás, és érzékenyen érint a fogyasztás miközben a betermelés „elvész”. egyszerre költség minimalizálás és teljesítmény maximalizálás.
Remélem, minden kérdésre sikerül választ kapni ebből a kis írásból, ha valakinek még lenne kérdése, ne legyen rest írni egy emailt, igyekszünk megválaszolni.
Dombi László
2025-04-15 - 16:15Tiszteletem, Growatt falitöltőm van és egy Eastron okosmérőm. UTP kábel kapcsolat van köztük. Sajnos a dinamikus teljesítmény megosztás nem akar működni. Olyanokat olvasok, hogy a töltőt és az okosmérőt egy „töltőfarmba kell rendelni”. Ezt hogy tehetem meg, illetve mi okozhatja ezt a hibát, ha UTP kábelkapcsolat van a két eszköz között? Köszönettel.
GeriSoft
2025-04-15 - 16:48Üdv, Growatt invertert nem forgalmazunk, így pontos választ erre nem tudok, de az Eastron mérő biztosan Modbus protokollon kommunikál, így bár UTP kábellel is köthető, egy csavart érpár kell csak a 4párból. A(+) és B(-) meg egy árnyékolás. Ennek a polaritása is lényeg.
A mérőn általános hiba szokott lenni, ha a soros porti beállítások hibásak (parity, baud rate, stop bit) és ezért nem kommunikál a két eszköz.
Ha growatt inverter is van, és ezzel együtt kell összehozni, akkor a napelem rendszer telepítő tud segíteni a beállításokban.